wtorek, 31 marca 2009

Co to jest żałoba?

Żałoba to specyficzny stan umysłu, obserwowany u osób, które utraciły kogoś najbliższego. Łączy się ona nierozerwalnie z poczuciem krzywdy, niesprawiedliwości i załamania. Osoby bardzo silnie związane z kimś, kogo utraciły, w wyniku żałoby, długo nie potrafią znaleźć sobie miejsca. Obwiniają siebie o to, że nie mogły czy nie potrafiły zapobiec danej tragedii.
Najciężej przechodzą moment żałoby osoby o bardzo chwiejnej psychice. Ciężko znoszą także moment rozłąki starsze dzieci, które posiadają już możliwość wyrażania własnych emocji. Bardzo trudnym doświadczeniem jest także utrata osoby, która straciła życie na skutek własnego wyboru, czyli popełniła samobójstwo.
Żałoba przejawia się niemal we wszystkich dziedzinach naszego życia. Symptomy żałoby dotyczą bowiem:
a. sfery psychicznej – smutek, bezsilność, rozpacz, zachwianie emocjonalne, załamanie, depresja
b. sfery fizycznej – bezsenność, brak apetytu lub jego nasilenie, wyczerpanie lub nadpobudliwość
c. procesów myślowych i poznawczych
d. zachowania
e. stanów duchowych.
Osoba w stanie żałoby najczęściej pragnie samotności. Nie potrafi ona bowiem uporać się z tym, co się stało ani tego ogarnąć. Nie potrafi także wprost mówić o swoich uczuciach.

czwartek, 26 marca 2009

Opieka nad grobem


Rynek usługowy na świecie rośnie w bardzo szybkim tempie. Na samym początku tego stosunkowo szybkiego procesu, który coraz bardziej rozprzestrzeniał się na inne dziedziny życia. Na samym początku mogło to być zamawianie mebli przez Internet, czy wszelkiego rodzaju innych usług, ale nie tylko poprzez Internet możemy korzystać z usług lecz również bezpośrednio w siedzibach firm, przykładowo już dość dawno temu w Polsce pojawiły się pralnie publiczne, które są modne obecnie w Stanach Zjednoczonych. Ludzie na początku nie ufają nowym rozwiązaniom, podobnie jest z opisywaną tutaj usługą opieki nad grobami. Wyobraźmy sobie sytuację kiedy wyjeżdżamy z rodzinnego miejsca na dłuższy czas, a chcemy aby nasi najbliżsi, którzy odeszli do lepszego świata mieli miejsce na Ziemi godne i czyste. Opieka na grobami polega między innymi na czyszczeniu płyt nagrobnych czy systematycznym pielęgnowaniu otoczenia grobu. Opieka nad grobem nie ogranicza się tylko do sprzątania, firmy oferują również układanie kostki brukowej dookoła grobu, czy też renowacje wszystkich płyt nagrobnych wraz z woskowaniem. Opieka nad grobami może odbywać się także podczas zimy, kiedy to pracownicy przyjadą na cmentarz i kompleksowo odśnieżą nagrobek wraz z terenem przyległym do miejsca pochówku. Jest to usługa naprawdę młoda, na rynku jest jeszcze mało znana, a swego rodzaju pionierem w tej dziedzinie jest firma umieszczająca swoją ofertą na witrynie. Warto zapoznać się z ofertą tej firmy, gdyż działa w niemal każdym większym mieście naszego kraju, warto czasem pomyśleć o naszej zmarłej rodzinie w ojczystym kraju i zapewnić im porządek wokoło miejsca ostatniego spoczynku.

Cmentarze w Warszawie

Adresy cmentarzy w Warszawie
 1. Cmentarz Ewangelicko-Reformowany
  - Warszawa, ul. Żytnia 42
 2. Cmentarz Żydowski
  - Warszawa, ul. Okopowa 49 /51
 3. Cmentarz Ewangelicko-Augsburski
  - Warszawa, ul. Młynarska 54/56/58
 4. Cmentarz na Powązkach
  - Warszawa ul. Powązkowska 14
 5. Cmentarz Prawosławny na Woli
  - Warszawa, ul. Wolska 138 /140
 6. Cmentarz Wojskowy
  - Warszawa, ul. Powązkowska 43 /45
 7. Cmentarz Czerniakowski
  - Warszawa, ul. Czerniakowska 2 /4
 8. Cmentarz Wolski
  - Warszawa, ul. Wolska 180 /182
 9. Cmentarz Bródzieński
  - Warszawa, ul. św. Wincentego 83
 10. Cmentarz na Służewie
  - Warszawa, ul. Fosa 17
 11. Cmentarz Wawrzyszewski
  - Warszawa, ul. Wólczyńska 64
 12. Cmentarz Wilanowski
  - Warszawa, ul. Biedronki 1 a
 13. Cmentarz Parafialny
  - Ząbki, ul. Piłsudskiego
 14. Cmentarz Żołnierzy Włoski
  - Warszawa, ul. Marymoncka 40
 15. Cmentarz Parafialny w Zerzeniu
  - Warszawa, ul. Cylichowska
 16. Cmentarz Komunalny Południowy
  - Antoninów, ul. Złotych Piasków
 17. Cmentarz Komunalny Północny (WóLKA WęGLOWA)
  - Warszawa, ul. Wóycickiego 14
 18. Cmentarz Komunalny
  - Piaseczno, ul. Julianowska 27
 19. Cmentarz Parafialny
  - Michałowice, al. Topolowa
 20. Cmentarz Parafialny
  - Zielonka, al. Piłsudskiego
 21. Cmentarz parafialny w Rembertowie
  - Warszawa ul. Grzybowa 1

sobota, 21 marca 2009

Prace porządkowe przy grobach


Każdy człowiek na ziemi miał kogoś bliskiego, kto odszedł pozostawiając po sobie jedynie wspomnienia i wielka pustkę, której nic i nikt nie jest w stanie wypełnić. Niestety śmierć jest czymś naturalnym dla wszystkich ludzi. Jedni się rodzą, drudzy umierają. Rodzina i bliscy musza sobie jakoś radzić z ta nicością i wielkim bólem. Dlatego coraz częściej, chcąc nawiązać kontakt ze swoim zmarłym i czuć jego obecność, bliskość- udajemy się na miejsce jego pochowku, czyli cmentarz. Wiele osób spędza na nim na prawdę sporo czasu. Bowiem tam nie tylko możemy poczuć napływ zadumy, rozmyślań o sensie ludzkiego istnienia, ale także zaopiekować się grobem naszego zmarłego. Właśnie tak… Zachowanie czystości ich samych, a także schludności wokół nich, jest niezwykle istotna. Opiekę nad grobami podejmuje coraz więcej ludzi. Świadczy to dobrze nie tylko o nas samych, ale również o to, ze potrafimy dbać o kogoś nam bliskiego, nawet po jego śmierci. W dzisiejszych czasach czasami bywa i tak, iż niektórzy nie maja czasu na porządki, dlatego zatrudniają agencję, która wykonuje te czynności za nich. Zaczynają od najprostszych i najbardziej podstawowych, czyli wyczyszczenie grobu, czasem nawet jego wypolerowanie, tak, aby kamień błyszczał, kolejno zajmują się wyrywaniem chwastów, które porastają grób bądź rosną wokół niego. Na koniec wstawiają do wazonów świeże kwiaty. Wszystko po to by zachować nie tylko czystość, ale także oddać cześć zmarłemu i okazać swoja szacunek wobec niego nawet po jego śmierci. Uważam, ze znacznie więcej ludzi powinno zacząć dbać o groby, nie tylko najbliższych, ale także tych, którzy nie maja rodziny, zginęli dawno temu na wojnie, w obronie naszej ojczyzny. A zważając na fakt, iż w Polsce jest wiele cmentarzy bardzo zaniedbanych, społeczeństwo powinno pomyśleć o dobrym i skutecznym rozwiązaniu, jakim byłoby raz na jakiś czas udanie się w takie miejsce i posprzątaniu go, zapalić znicz. Powinniśmy być bardziej czuli i pomodlić się nawet nad grobem tych, którzy w jakiś byli nam bliscy.